https://www.ankanaturadent.com/wp-content/uploads/2020/07/99bed6aec2348e62cae2357c5bdce9a7.jpg

Kanal Tedavisi ile Dolgu Uygulaması Arasındaki Farklar
Diş problemlerinde meydana gelen tedavilerin uygulanması sıklıkla kanal tedavisi ya da dolgu uygulaması gerçekleştirilmektedir. Fakat dolgu uygulaması ile kanal tedavisi arasında çok sayıda farklılık bulunmaktadır. Kanal tedavisi uygulanırken iltihap sebebi ile ölen sinirler çıkarılmaktadır. Fakat dolgu tedavisinde diş sinirleri çıkarılmaz.
Bunun yanı sıra kanal tedavisine kıyasla dolgu tedavi tekniği kısa zamanda tamamlanmaktadır. Fakat kanal tedavisi uygulamasında ise işlemler daha uzun olduğu için süreç daha uzun sürmektedir.
Bir başka konu ise dolgu diş tedavisi için yüzeysel problemler ile ufak uygulamaların yapılmasında kullanılırken kalan tedavisi daha derin ve de daha detaylı işlemler için yapılmaktadır. Ancak iki uygulamada da kesinlikle tedavinin uygulanacağı ağız bölgesinin uyuşturulması gerekmektedir. Kanal tedavinde seans sayısı fazla iken dolgu işleminde tek bir seans yeterli olmaktadır.

Kanal Tedavisi Uygulanan Durumlar Nelerdir?
Dişlerde meydana gelen çatlaklar ve çürükler ilerlediği durumda kanal tedavisi uygulaması gerekebilmektedir. Ayrıca kanal tedavisi işlemi;
• Dişlerde meydana gelen çürüklerin tedavi edilmemesi durumunda ve ihmal edilmesi sonucunda çürükler sinir dokusuna ulaşır ve kanal tedavisi gerekir.
• Bir travma durumunda diş sinirlerinde kalan kırık diş parçacıkları ağrıya yol açar bu durumda da sinir dokusunda kanal tedavisi uygulanması gerekir.
• Diş eti problemleri olan kişilerin tedavileri ihmal etmesi halinde diş eti sorunlarının ilerlemesi ile süreç kanal tedavisi gerektirir.
Fakat kanal tedavisi gerektiği zaman karşımıza farklı tedavi uygulamaları çıkmaktadır. Kanal tedavisi diş sorunları için etkili bir tedavi tekniği olarak sıkça kullanılmaktadır.

Dolgu Tedavisi Uygulanan Durumlar Nelerdir?
Diş bakımını düzenli şekilde yapmayan ve dişlerini önemsemeyen bireylerde dişler zamanla deforme olabilir, çizilebilir ya da çürükler ortaya çıkabilir. Diş dolguları sıklıkla aşağıdaki durumlarda uygulanmaktadır;
• Kırık dişler için konusunun uzmanı diş hekimi tarafından dolgu tedavisi yapılmaktadır.
• Dişlerin doğru bakılmaması durumunda oluşan diş çatlakları diş dolgusu ile hızla kapatılabilmektedir.
• Çok fazla derinleşmemiş yeni yeni başlayan diş çürümelerine de dolgu uygulaması yapılmaktadır.
• Yanlış diş tedavisi yüzünden diş ortalarında meydana gelen boşluklar dolgu ile kapatılabilmektedir.
• Dişlerin iç tarafında yer alan pulpa alanının herhangi bir şekilde zarar görülmesi halinde diş dolgusu tercih edilmektedir.
• Düşen dolgular eğer uygun ise yeniden dolgu ile tedavi edilebilmektedir.
Dolgular dişler için en sık tercih edilen tedavi uygulamalarından bir tanesidir. Dolayısıyla dolgular başarılı teknik ve tedavi yöntemleri içerisinde yerini almıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat