https://www.ankanaturadent.com/wp-content/uploads/2020/07/99bed6aec2348e62cae2357c5bdce9a7.jpg

Sedasyon ile Diş Tedavisi Nedir?
Sedasyon ile diş tedavisi uygulaması, diş prosedürleri esnasında hastanın rahatlamasına katkı sağlamak adına kullanılan ilaçları ifade etmektedir. Genel anestezi altındaki bireyler haricinde hastalar sıklıkla uyanıktır.
Aşırı korku sebebi ile diş hekimlerinden uzak duran hastalar sedasyon ile diş tedavisi işlemlerini daha rahat gerçekleştirebilmektedir. Sedasyon ile diş tedavisi günümüzde çeşitli sedasyon türleri ile gerçekleştirilmektedir.

Diş Hekimliğinde Hangi Sedasyon Çeşitleri Kullanılır?
Günümüzde en sık kullanılan sedasyon çeşitleri diş hekimliği için aşağıdaki şekildedir. Bunlar;
Minimal sedasyon çeşidi, hastanın uyanık ancak rahat olduğu sedasyon çeşididir. Hafif endişe hali bu sayede ortadan kaldırılır ya da kontrol edilebilir hale geçer.
Orta düzeyde sedasyon çeşidinde hasta konuşurken sözlerinizi tekrarlayabilir ve tedavinin birçoğunu ise hatırlamayabilirsiniz. Minimal sedasyon uygulanacak olan stres seviyesinden daha yüksek stres ve endişe için tercih edilir.
Derin sedasyon çeşidinde hasta bilinç sınırındadır ancak uyanabilir.
Genel anestezi çeşidinde ise hasta tamamen bilinciniz haldedir.

Diş Hekimliğinde Hangi Sedasyon Kullanılır?
Diş hekimliğinde çoğunlukla aşağıda yer alan sedasyon türlerinden yararlanılır. Bunlar:
Solunan minimal sedasyon türü olup gülme gazı olarak da bilinir. Bu sayede hasta biraz daha rahatlar ve stresinden kurtulur.
Oral sedasyon türünde ise verilen toplam doz miktarına bağlı olacak şekilde oral sedasyon oranı değişir. Minimal sedasyon çeşidinde hap alımı olur. Bu uyanık olan hastanın uykulu hale geçmesini sağlar.
Diş hekimliğinde en sık kullanılan orta dereceli sedasyon uygulamasıdır. Orta dereceli sedasyonda kişi sersem gibi hisseder ancak acı endişe hissetmez yalnızca çevresi ile iletişimini kesmemiş olur.
Diş hekimliği tedavisinde kullanılacak olan sedasyon için genel bir muayene sonrasında gerçekleştirilecek anestezi uygunluğu sonrasında ancak sedasyon uygulanır. Bu nedenle mutlaka muayene olunması ve anestezinin belirlenmesi diş tedavisinin gerçekleştirilebilmesi açısından önem arz eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat