https://www.ankanaturadent.com/wp-content/uploads/2020/07/99bed6aec2348e62cae2357c5bdce9a7.jpg

Zirkonyum ve Metal Destekli Kaplama Farkları

Zirkonyum ile metal destekli kaplamanın doğru şekilde ayrımını yapabilmek adına ilk olarak aşağıdaki durumların bilinmesi gerekmektedir.

Bunlar:

Estetik bir görünüş, dokular arası uyum ve doğallık bakımından incelendiği zaman; zirkonyum kaplama metal destekli kaplamaya göre daha avantajlı olmaktadır. Yapılacak olan planlama ile ölçümün düzgün yapılması sayesinde uzun köprüler uygulanmaması; zirkonyum kaplamanın olası bir kırılma olasılığını düşürür.
Metal destekli kaplamalar doğrudan zirkonyum kaplamaların renkleri ile incelendiği zaman; metal destekli kaplamaların sahip olduğu renkler soğuk ve mattır.
Seramiği desteklemek için metal destekli olan kaplamalarda gri bir renkte olan metal köprülerden yararlanılır. Fakat zirkonyum kaplamalarda beyaz renk olduğundan koyu renk yansıması meydana gelmez.
Zirkonyum kaplamalar ön ve arka dişlerin kullanımında uygundur. Fakat ön dişlerde metal destekli olan kaplama yapılması çok sık değildir. Zirkonyum kaplamalar doğal ve estetik bir görüntü sunduğu için özellikle ön dişlerde zirkonyum kaplama kullanılır.
Metal destekli olan kaplamalarda; opak bir renk yansıtılabilmektedir. Bunun için; dişlerde fazla miktarda açındırma yapılacağı için zirkonyum tercih edilmektedir.
Zirkonyum kaplamalar metal destekli olan kaplamalara oranla diş eti dokusu ile daha uyumludurlar ve uzun süre kullanılabilmektedirler. Fakat metal destekli olan kaplamalar diş eti dokusunda çekilme yapabilmektedir.
Metal destekli olan kaplama ile zirkonyum kaplama karşılaştırıldığı zaman; kaplama işlemi eğer ki iyi yapılmışsa, kullanım ömrü çok daha uzun olmaktadır. Bu nedenle zirkonyum kaplama uzun süreli kullanıma uygun değildir. Ancak zirkonyum kaplama diş ile diş eti sağlığı açısından daha avantajlıdır.
Dişten kayıp olduğunda ve bu durumun değerlendirilmesi gerektiği zaman; metal destekli olan kaplamalarda diş kesimi seviyesi çok daha fazla olduğundan dişten kayıp durumu da çok daha fazladır. Zirkonyum kaplamalarda is diş dokusunda meydana gelen kayıp az olduğundan minimal invaziv ile daha sağlık sonuç elde edilmektedir.
Metal destekli olan kaplama ile zirkonyum incelendiği zaman; implant üstünde eğer ki all on four benzeri tam kapsamlı çene protezleri için eğer ki kaplama kullanılacak ise metal destekli kaplamalar zirkonyuma oranla daha avantajlı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat