https://www.ankanaturadent.com/wp-content/uploads/2020/07/99bed6aec2348e62cae2357c5bdce9a7.jpg

İmplant Tedavisi İçin Gereken Süre Ne Kadar?

İmplant tedavisi için gereken süre genel olarak 2 ay ile 9 aydır. Ancak bu süre her hastada farklılık gösterebilmektedir. Hastanın tedaviye yanıt verme zamanı, tedavi düzenlemesi, implant uygulanacak diş sayısı, tedavi yöntemi ve bu süre zarfında hastanın uyulması gereken tavsiyelere ne kadar düzenli şekilde uyduğu implant tedavisinin tedavi sürecini etkilemektedir. Diş kayıpları ya da diş etinin altındaki kemikte hasar meydana gelmesi, yaşlılığa bağlı çene kemiğinin değişmesi durumlarında tedavisi olarak implant uygulamasına başvurulabilmektedir.

İmplant Tedavisi Ne Şekilde Uygulanır?

İmplant uygulamasından evvel yapılacak muayene ile hastanın implant uygulaması için uygun olup olmadığı netleştirilmelidir. Yeterli çene kemiği bulunan, kemik gelişimini doldurmuş bireyler için uygun tedavi planı hazırlanmaktadır. Hazırlanan tedavi planı içerisinde çene kemiğine uygulanacak implant sayısı netleştirilir. İmplantlar mutlaka doğru açıyla çene kemiğine takılmalı ve çene kemiğiyle kaynaşmaları beklenmektedir. Her hastada kaynaşma farklılık gösterir. Bu süre zarfında implantın üst tarafındaki protez dişlerin uygulanmasına başlanmaktadır. Uygulanan implantların esas olarak çene kemiğiyle bütünleşmelerinden sonra yaklaşık 1-2 seans protez uygulanmaktadır. Protez dişler uygulanırken prova yapılır. Kalıcı protezler yerlerine yerleşene dek estetik bakımdan sıkıntı çekecek hastalara geçici protez uygulanır.

İmplant Tedavisi İçin Gereken Süre Nedir?

İmplant uygulaması için gereken süreye bakıldığı zaman tedavi iki etaptan oluşmaktadır ve toplamda gereken tedavi 6 aya uzayabilmektedir. Tedavinin ilk etabı yaklaşık 10-15 dakika süresinde tamamlanmaktadır. Her implantın takılma süresi de 3-4 dakikadır. İlk olarak implantlar çene kemiği üzerinde belirlenen noktalara yerleştirilmektedir ve ardından yaklaşık 3- 6 ay implantların çene kemiğine doğru kaynaması istenmektedir. Ardından protez dişler takılarak tedavi tamamlanmaktadır.

Şartlar Değiştiği Taktirde İmplant Tedavisi Ne Sürede Tamamlanır?

İmplant tedavisinde aksilikler olduğu taktirde tedavi süresinde aksamalar olabilir. Bu da tedavi süresinin 2 ila 3 ay kadar uzamasına yol açabilir. Kemik miktarı yeterli olmayan bireylerde ek kemik ya da greft ile destekleme gerektiğinden bu ek işlemler tedavi süresinin uzamasına sebebiyet verebilmektedir. Ancak her ne olursa olsun tedavinin sonuçlanabilmesi için acele edilmeden ilerlenmesi gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat